ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


در نخستین کارگاه آموزشی بین‌المللی محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه تأکید شد آموزش‌های منطقه‌ای گسترش یابد

در نخستین کارگاه آموزشی بین‌المللی محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه تأکید شد آموزش‌های منطقه‌ای گسترش یابد

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نخستین کارگاه آموزشی بین‌المللی محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه خواستار تداوم و گسترش آموزش‌های منطقه‌ای شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسن طالبیان در این مراسم با اشاره به تنوع و تعدد آثار تاریخی در ایران که کل کشور را میراث فرهنگی قلمداد می‌کند مجدداً بر اهمیت موضوع آموزش در کشورهای منطقه و آمادگی ایران برای ادامه برگزاری این نوع فعالیت‌ها تأکید کرد.

سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم و مشاور ریاست پژوهشگاه و نصرتی رئیس کاخ‌موزه گلستان نیز درباره تاریخچه کاخ و ارزش‌های تاریخی و هنری آن توضیحاتی ارائه کردند.

عبدالکریم شادمهر معاون اداری – مالی پژوهشگاه نیز به معرفی پژوهشکده‌های این پژوهشگاه و ظرفیت‌های موجود برای پشتیبانی طرح‌های پژوهشی مشترک پرداخت.

مدرسین کارگاه و شرکت‌کنندگان خارجی در این مراسم با ابراز رضایت از کیفیت این کارگاه خواستار تداوم فعالیت‌های آموزشی در این زمینه و فراهم شدن بستر همکاری‌های مشترک با موزه‌ها و سایر مراکز مرتبط با میراث فرهنگی این کشورها شدند.

نخستین کارگاه آموزشی بین‌المللی «محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه - درراه موزه سبز» توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، موسسه فرهنگی اکو، مرکز بین‌المللی ایکروم و سازمان میراث فرهنگی انگلستان با پشتیبانی اداره کل بین‌المللی محیط‌زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه برگزار شد.

هدف از برگزاری کارگاه آموزشی بین‌المللی «محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه - درراه موزه سبز» ارتقای دانش موزه‌داران و حفاظت گران و امنای اموال فرهنگی فعال در موزه‌ها است.

 شرکت‌کنندگان در این کارگاه به‌طور مقدماتی با روش‌ها و تجربیات روز دنیا در ارتباط با اندازه‌گیری متغیرهای محیطی، روش‌های کنترل آن‌ها و پیشگیری از آسیب‌های جدی به مجموعه‌های موزه‌ای و به تأخیر انداختن نیازهای مرمتی، مدیریت بحران، و مدیریت آفات در موزه‌ها آشنا شدند.

مدرسین این کارگاه از مرکز بین‌المللی ایکروم (ICCROM) و میراث انگلستان (English Heritage) با همکاری کارشناسان پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی به اداره کلاس‌ها پرداختند.

این کارگاه تخصصی در 5 روز با ارائه تجربیات حفاظت پیشگیرانه در ایران، موضوعات مربوط به حفاظت پیشگیرانه و شرایط محیطی موزه‌ها به‌طور نظری و تیمی با بازدید از موزه‌های ملی ایران، موزه آبگینه و موزه ارامنه همراه بود.

در پایان برنامه کارگاه آموزشی با حضور ریاست پژوهشگاه و شرکت‌کنندگان خارجی کیفیت کلاس‌ها موردبحث و گفتگو قرار گرفت و طی مراسم اختتامیه به هر یک از شرکت‌کنندگان گواهی حضور اهدا شد.

شرکت‌کنندگان در این کارگاه از کشورهای عضو اکو شامل: ایران، ترکیه، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان و از میان مدیران و متخصصان مرتبط با موزه و حفاظت و مرمت و نمایندگانی از موزه‌های داخلی موزه ملی ایران، کاخ‌موزه گلستان، کاخ‌موزه نیاوران، موزه دفاع مقدس تهران، موزه فرش، موزه رضا عباسی، موزه بانک ملی، موزه بزرگ جنوب شرق در زاهدان، موزه‌های استان اصفهان، موزه دبیر اعظم کرمانشاه، موزه فسیل‌شناسی کرمان، موزه پایگاه هفت‌تپه و چغازنبیل، مرکز اسناد و موزه‌های صنعت نفت و موزه‌های خارج از کشور: موزه تمدن‌های آناتولی ترکیه، ویرسالوک پاکستان، موزه ملی قزاقستان، موزه دولتی تاریخ قرقیزستان، موزه تاریخی- باستان‌شناسی اربونی ارمنستان و همچنین شرکت‌کنندگانی از اداره کل موزه‌های معاونت میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بخش خصوصی را تشکیل می‌دادند.

منبع: میراث آریا