ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


معرفی کتاب روز بهان نامه ،از کتابخانه چاپی کاخ گلستان

نام کتاب: روزبهان نامه

بکوشش: محمد تقی دانش پژوه

انتشارات: انجمن آثار ملی

سال: 1347

تعداد صفحات:490

روزبهان نامه حاوی، تحفه اهل العرفان از شرف الدین ابراهیم، روح الجنان از عبداللطیف شمس، تحفه العرفان از روزبهان بقلی دیلمی شیرازی، منازل القلوب از سیمابی. که بکوشش محمد تقی دانش پژوه گرد آوری شده است.

فهرست مطالب:

1-     دیباچه.

2-     تحفه اهل العرفان فی ذکر سید الاقطاب الشیخ روز بهان.

مقدمه.

باب یکم در ذکر مولد و منشا شیخ.

باب دوم در ذکر اکا بر و مشایخ که معاصر او بوده اند.

باب سوم در ذکر حکایات وکرامات که از او ظاهر شد

باب چهارم در فوائد شیخ

باب پنجم در فوائد متفرقه

باب ششم در ذکر اولاد و اسباط شیخ

باب هفتم در ذکر وفات شیخ

3-روح الجنان فی سیره الشیخ روز بهان

دیباچه و خطبه.

القول فی سبب الکتاب.

القطب الاول فی مولده و بعض احواله وکشفیات....

4-      تحفه العرفان روزبهان.

5-      منازل القلوب.

6-      فهرستها.

7-      اصلاحات.

بیوگرافی :                                                                                                                       

محمدتقی دانش‌پژوه در ۳۰ فروردین سال ۱۲۹۰، در شهر آمل متولد گردید. پس از سپری کردن دوران کودکی، تحصیلات مقدماتی را نزد پدر آغاز کرد

دانش‌پژوه در سن هجده سالگی با درگذشت پدر برای ادامه تحصیل راهی شهر قم گردید. او در قم و سپس در تهران نزد علمایی چون مرعشی نجفی، میرزا ابوالفضل گلپایگانی، میرزا هاشم آملی، میرزا مهدی آشتیانی و سید محمد مشکات بهره علمی برد و به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و در ۱۳۲۰ از دانشگاه تهران لیسانس گرفت و در دانشگاه به همراه ایرج افشار، عباس زریاب خویی و منوچهر ستوده به خدمتگزاری فرهنگ ایران پرداخت. پس از دو سال اقامت، به سبب گرفتاری‌های زندگی نتوانست در قم بماند و به شهر آمل برگشت و نزد عالمان این شهر به تحصیل پرداخت.

دانش‌پژوه در سال ۱۳۱۶ راهی تهران شد. چهار سالی در مدرسه سپهسالار قدیم به تحصیل پرداخت، سپس دوره دانشکده معقول و منقولرا در مدرسه سپهسالار جدید (مدرسه عالی شهید مطهری) و دانشسرای عالی را طی کرد تا اینکه سر از دانشکده الهیات دانشگاه تهران درآورد و در سال ۱۳۲۰ به اخذ درجه لیسانس از این دانشکده نائل آمد. پس از فارغ‌التحصیل شدن به عنوان کمک کتابدار در کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشغول به کار شد. لیسانس حقوق دانش‌پژوه به او اجازه داد تا به عنوان رئیس کتابخانه دانشکده ادبیات موقعیت خود را تحکیم بخشد. در سال ۱۳۳۲ به ریاست کتابخانه مرکزی آن دانشگاه منصوب گردید و در سال ۱۳۴۳ مشاور فنی کتابخانه مرکزی و در سال ۱۳۲۶ عضو کمیته علمی آن شد. محمدتقی دانش‌پژوه از سال ۱۳۳۴ در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد.وی سرانجام در روز ۲۷ آذر سال ۱۳۷۵، در تهران درگذشت.

محمدتقی دانش‌پژوه پدر علم نسخه شناسی موسیقی قدیم ایرانی و از بزرگ‌ترین کتاب شناسان ایران در جهان علم و دانش بود. کتاب «فهرست آثار دانشمندان ایرانی و اسلامی در غنا و موسیقی» و چند مقاله دیگر در این باب از آثار چاپ شده اوست. ورود محمدتقی دانش‌پژوه به دانشگاه سرآغاز ورود او به عرصه تحقیق و پژوهش بود. او در همین راستا و به منظور کسب اطلاعات کتاب‌شناسی و نسخه شناسی به دستور دانشگاه تهران به شهرهای بغداد، نجف، کربلا و کاظمین در کشور عراق و شهرهای مدینه و مکه در عربستان سعودی در سال ۱۳۴۵ و به شهرهای مسکو، لنینگراد سابق، تفلیس، دوشنبه، تاشکند، بخارا، سمرقند و باکو در شوروی سابق و شهرهای پاریس و مونیخ، لین، اترخت و استانبول در اروپا و شهرهای کمبریج، بوستون، پرنیسول، آن آربر میشیگان، شیکاگو و نیویورک در آمریکا سفر کرد. یادداشتهایی که در این سفرها برداشت آنچه مربوط به کشورهای عربی بود در نشریه کتابخانه مرکزی چاپ شده است و یادداشت‌هایش درباره نزدیک به شش هزار کتاب در مجلد هشتم نشریه کتابخانه مرکزی چاپ شده است.

برخی از آثار وی:

ذخیره خوارزمشاهی (جلد ۱و۲)، مجمل الحکمه: ترجمه گونه‌ای کهن از رسائل اخوان الصفا، جامع التواریخ: قسمت اسماعیلیان و فاطمیان و نزاریان و داعیان و رفیقان، رشیدالدین فضل‌الله، نوادر التبادر لتحفه البهادر، دستورالجمهور یا مناقب سلطان العارفین ابویزید طیفور، احمدبن حسین خرقانی، المنطق، حدود المنطق، عبدالله بن داودیه ابن مقفع، وزارت در عهد سلاطین بزرگ سلجوقی از تاریخ تشکیل این سلسله تا مرگ سلطان سنجر، نوادر التبادر لتحفه البهادرتحفه در اخلاق و سیاست متن فارسی سده هشتم،فهرست کتابخانه سپهسالار، فهرست کتابخانه دانشکده الهیات و...