ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


معرفی کتاب  داستان داستان ها (رستم و اسفندیار) ،از کتابخانه چاپی کاخ گلستان

نام کتاب: داستان داستان ها )رستم واسفندیار(

تنظیم متن وشرح وتوضیح: محمد علی اسلامی ندوشن        

انتشارات: انجمن آثار ملی

سال: 1351

تعداد صفحه: 320

 نویسنده در مقدمه میگوید: بار دیگر این موهبت نصیب من شد که بر سر شاهنامه باز گردم. این بار پای داستانی در کار است که به علت امتیاز  خاص و وضع یگانه ای که دارد آن را «داستان داستانها »نامیدم. از چهار سال پیش به این سو که درس فردوسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بر عهده من بوده است، به همراه دانشجویان با این داستان سروکار داشتم . ضرورت همین درس ایجاب می کرد که متنی از «رستم وسهراب» فراهم شود که هم اطمینان بخش باشد و هم کامل، زیرا به نظر من روا نیست که شاهکار ها در متن منتخب خوانده شوند.

 فهرست مطالب:

مقدمه، متن شاهنامه، تامل در رستم واسفندیار، رستم، اسفندیار، اسفندیار و راز رویین تنی، گشتاسب، تیره های سه گانه فکر، تیره رستمی، رستم و سیاوش، تیره اسفندیاری فکر، تیره گشتاسبی فکر، کسان دیگر داستان، سخن گفتن پهلوانی، ضمائم، توضیحی راجع به بعضی از ابیات، واژه نامه، نام های کسان و جایها، کتابنامه

 بیوگرافی

محمدعلی اسلامی متولد ۱۳۰۴ش/۱۹۲۵م، ندوشن، یزد.شاعر، منتقد، مترجم وپژوهشگر برجسته ایرانی است. تحصیلات ابتدایی را نخست در مدرسه «ناصرخسرو ندوشن» و سپس در مدرسه «خان» یزد پی‌گرفت. بعد از آن به دبستان «دینیاری» رفت و تا کلاس سوم متوسطه را در دبیرستان «ایرانشهر» یزد گذراند. در سال ۱۳۲۳ به تهران عزیمت کرد؛ ابتدا بقیه دوره متوسطه را در دبیرستان البرز به پایان رساند و آنگاه برای ادامه تحصیل وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و به دریافت لیسانس نائل آمدوی شعر سرایی را از حدود ۱۲ سالگی آغاز کرد و پس از ورود به تهران نیز، در دوران دبیرستان، حرفه‌ای‌تر شعر می‌سرود. او در این زمان، بعضی از قطعات شعری خود را در مجله سخن منتشر کرد.وی در دهه سوم زندگی‌اش، به منظور تکمیل تحصیلات به اروپا عزیمت نمود. مدت ۵ سال درفرانسه و انگلستان به تحصیل و کسب دانش پرداخت و سرانجام با دفاع از پایان‌نامه خود با عنوان «کشور هند و کامنولث» به دریافت درجه دکتری حقوق بین‌الملل، از دانشکده حقوق دانشگاه سوربن پاریس توفیق یافت. فعالیت‌های اسلامی ندوشن در دوران تحصیل در اروپا، بیشتر آشنایی با زبان فرانسه و شرکت در سخنرانی‌های دانشگاه سوربن بود و به جز چند داستان کوتاه و چند قطعه شعر و پایان‌نامه دکتری‌اش، چیز دیگری ننوشت.محمدعلی اسلامی ندوشن در سال ۱۳۳۴ به ایران بازگشت و چند سالی در سمت قاضی دادگستری مشغول به خدمت شد. وی پس از ترک خدمت در دادگستری، به تدریس حقوق و ادبیات در برخی دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های عالی از جمله: دانشگاه ملی، مدرسه عالی ادبیات، مدرسه عالی بازرگانی و مؤسسه علوم بانکی پرداخت. در سال ۱۳۴۸ به دعوت فضل‌الله رضارئیس وقت دانشگاه تهرانبه همکاری با دانشگاه تهران دعوت شد و براساس تألیفاتی که در زمینه ادبیات انتشار داده بود، جزو هیئت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران قرار گرفت و تدریس دروس نقد ادبی و سخن سنجیادبیات تطبیقی فردوسی و شاهنامهشاهکارهای ادبیات جهان را در دانشکده ادبیات، و تدریس تاریخ تمدن و فرهنگ ایران را در دانشکده حقوق برعهده گرفت و تا سال ۱۳۵۹ که به انتخاب خود از دانشگاه تهران بازنشسته شد، بدین مهم اشتغال داشت. وی اکنون در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و در مقطع دکتری ادبیات، به تدریس مکتب‌های ادبی جهان می‌پردازد.

 آثاروی:

مجموعه شعرچشمه، گناه،ترجمه ی جهاد در اروپا، زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه، ایران را از یاد نبریم، صفیر سیمرغ، نوشت های بی سرنوشت، آواها و ایماها،داستان کوتاه پنجره های بسته،ایران و تنهایی اش، باران نه رگبار، باغ سبز عشق، سخن ها را بشنویم.