ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان برگزار می‌شود

طالبیان در آخرین نشست خبری سازمان میراث‌فرهنگی در سال 95 :

جشن جهانی نوروز 6 فروردین در کاخ گلستان برگزار می‌شود

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی در نشست خبری «نوروزگاه‌ها و جشن جهانی نوروز» گفت: «امسال به‌دلیل این‌که پرونده نوروز در میراث جهانی به 12 ملیت افزایش یافت، جشن نوروز را با 12 کشور در کاخ گلستان برگزار می‌کنیم چراکه این کاخ از دیرباز مکانی برای برگزاری جشن‌های نوروزی بوده است

به‌گزارش خبرنگار میراث آریا، طالبیان در این نشست خبری که امروز 24 اسفند برگزار شد، افزود: «این جشن 6 فروردین از ساعت 10 تا 12 با حضور نماینده ریاست جمهوری، سفرای کشورها و روسای دستگاه‌های فرهنگی و تعدادی از وزارتخانه‌ها برپا خواهیم کرد. البته روز 5 فروردین ماه اجرای مسابقات چوگان را در میدان فرح‌آباد خواهیم داشت و در روز 6 فروردین برنامه‌های مختلفی از موسیقی تحویل سال که مختص چهارمحال بختیاری است، نوروزخوانی مازندران، آیین‌های نوروزی و رقص شمشیر سیستانی و موسیقی خراسان شمالی و سمنوپزان استان مرکزی برپا خواهیم کرد.»

طالبیان عنوان کرد:‌« ما برای 6 فروردین نمایشگاهی در نظر گرفته‌ایم که درباره نوروز باشد. همچنین نمایشگاه عکس از آلبوم‌خانه کاخ گلستان، نمایشگاهی از آثار میراث ناملموس، آثار ثبت‌شده میراث جهانی و نمایشگاه هنرهای سنتی ثبت‌شده در یونسکو و نمایشگاه نوروز ملل مربوط به 12 کشور عضو در پرونده نوروز را در کنار سفره‌های نوروزی اقوام و سخنرانی معاون ریاست‌جمهوری خواهیم داشت.»

او با اشاره به اهمیت نوروز تشریح کرد: «پیام نوروز، پیام صلح، عرفان اجتماعی و وحدت میان کشورها است. در جهان گروه‌های مختلف در حوزه فرهنگ اعتقادات مشترک دارند و این در حالی است که کشورهای فرهنگ ایرانی و زبان فارسی چنین اجمالی ندارند بنابراین نوروز می‌تواند فرصتی برای تبادل فرهنگی باشد.»

طالبیان گفت: «4 کاخ‌موزه تهران برنامه‌های متنوعی در ایام نوروز خواهند داشت که از جمله آن شبی با موزه و نوروزخوانی مازندران است که در موزه ملی برپا می‌شود.»

موزه‌ها 30 اسفند نیز باز هستند

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌های میراث‌فرهنگی نیز تصریح کرد: «سیاست ما در پیش رو بودن نوروز در هر سال یک سری اتفاقات است که به‌صورت عمومی انجام می‌شده که از جمله آنها بحث روشنایی موزه‌ها، رنگ‌آمیزی و افزایش ساعت کاری است. در سال جاری مقرر شده که موزه‌ها حتی روز 30 اسفند نیز تمام موزه‌ها باز باشند تا مردم بتوانند در داخل موزه‌ها یا محوطه آنها یا محوطه‌های تاریخی سال‌تحویل را بگذرانند. تمام موزه‌ها موظف هستند که به هر شکلی آمدن نوروز را خبر دهند. بنابراین عموما موزه‌ها دارای هفت‌سین‌های متفاوت خواهند بود برای مثال در کردستان هفت‌سین مختص به آن منطقه به نمایش در می‌آید.»

او گفت:‌«کاخ سعدآباد ضمن این‌که در تمام ایام نوروز باز است میزبان برنامه‌های نورزی زیادی نیز خواهد بود. همچنین طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده، موسیقی محلی تمام کشور به‌صورت متناوب در آنجا اجرا خواهد شد. مباحث راهنمایی مسافران نیز از دیگر برنامه‌های سعدآباد به‌شمار می‌رود.»

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های سازمان میراث‌فرهنگی عنوان کرد: «21 پایگاه امکان برگزاری نوروزگاه را دارند. به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی از یک ماه گذشته شرایط لازم به‌لحاظ حفاظت و فضای خدماتی را برای مهمانان نوروزی فراهم کرده‌ایم . در 20 اسفند بحث فرهنگ‌سازی و حفاظت عمومی بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دادیم که به‌عنوان روز پاک‌سازی بناها در کل کشور اجرایی شد.»

او به آموزش راهنمایان افتخاری اشاره کرد و افزود: «این آموزش در دست انجام است و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.»

برنامه‌های کاخ نیاوران و کاخ گلستان در ایام نوروز 

رحمت‌الله رئوف مدیر مجموعه نیاوران نیز در این نشست رسانه‌ای عنوان کرد: «ما در کاخ نیاوران جشنواره‌ای با عنوان «جشنواره مظاهر زندگی ایرانی» با موضوع میراث‌فرهنگی ، محیط‌زیست و اصول شهروندی پیش‌بینی کرده‌ایم که با هدف آشنایی هرچه بیشتر مردم با موزه‌ها از 30 اسفند تا 12 فروردین از ساعت 9 تا 17 و اگر نیاز باشد تا 19 برپا می‌کنیم.»

او تأکید کرد: «در این ایام اجرای خیمه‌شب‌بازی، تئاتر خیابانی با موضوع بهزیستی را از 1 تا 6 فروردین و اجرای سیاه‌بازی از 1 تا 5 فروردین و اجرای تئاتر خیابانی و نقاشی خیابانی را از 6 تا 8 فروردین و موسیقی اقوام را از 30 اسفند تا 4 فروردین برپا خواهیم کرد. همچنین رونمایی از آثار مخازن در هر یک از موزه از دیگر برنامه‌های ایام نوروز است.»

رئوف بیان کرد: «تصمیم داریم تمام تصویر مربوط به قبل و بعد از مرمت را در این مجموعه‌ها به‌نمایش درآوریم تا مردم بتوانند اتفاقات و کارهای انجام‌شده را ملاحظه کنند. همچنین در کاخ صاحبقرانیه گزارش کاملی از کارهای انجام شده به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.»

مدیر مجموعه نیاوران گفت: «سال گذشته سعی کردیم با اعتباراتی که از سازمان میراث‌فرهنگی تامین شد مرمت‌هایی در مجموعه انجام دهیم که تاکنون اتفاق نیفتاده بود.»

مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان نیز در پایان این نشست گفت: «کاخ گلستان در ایام نوروز روزانه پذیرای 3500 تا 7500 بازدیدکننده است به‌طوری که گاه صف بازدیدکنندگان تا صوراسرافیل ادامه دارد.»  

منبع خبر: خبرگزاری میراث آریا